Alois Klár

Alois Klár

Alois Klár se narodil v německé měšťanské rodině v Úštěku a to 25. dubna roku 1763. Po studiích na pražské univerzitě působil v Litoměřicích jako profesor gramatiky a klasických jazyků. Měl velice blízko k handicapovaným lidem, především ke slepým. Stál  u  zrodu ústavu pro slepé děti v Praze na Hradčanech. Toto vzdělávací zařízení pro zrakově postižené bylo první  v celé habsburské monarchii. Podobná existovala jen ve Francii, Anglii a Itálii. V současné době se tato část Prahy  jmenuje  podle něj Klárov. Kromě toho podporoval také chudé studenty, založil fond pro nemocnici či nadaci pro mladé umělce.  K jeho  záměrům  mu přispěla i císařovna, čehož využil v „kampani“ pro získání dalších dárců. Vynikal však nejen vzděláním, ale i houževnatostí a schopností strhnout pro věc i ostatní kolem sebe.

„Otec slepých“, jak se o něm píše na pamětní desce na rodném domě v Úštěku, zemřel 25. března 1833. Péči o ústav převzal  jeho syn Pavel, později vnuk Rudolf. Oba se museli především snažit o získávání peněžních darů, neboť ústav se v podstatě neustále pohyboval na okraji finančního kolapsu.

Instituce založené A. Klárem dodnes fungují. Z ústavu na Hradčanech je Škola Jaroslava Ježka, na druhý jeho ústav navazuje Střední škola Aloyse Klara v Praze v Krči. Dnem 2. září 2013 se naše škola přiřadila mezi ně jako hold tomuto slavnému muži.



Toto je NEOFICIÁLNÍ verze školního webu. Některé odkazy nemusí fungovat, či jsou zastaralé...
Přejít na aktuální oficiální stránky...